برای گردو غبار هوشمند آماده اید؟

برای گردو غبار هوشمند آماده اید؟

برای گردو غبار هوشمند آماده اید؟

تصور کنید جهان جایی است که دستگاههای بیسیمی وجود دارد که به کوچکی دانه های نمک است. این دستگاه های کوچک دارای سنسورها، دوربین ها و مکانیزم هایی برای انتقال داده ها هستند که آنها را به یک پایگاه متصل انتقال میدهد تا پردازش شوند و شما نمی توانید حضور آن ها را به راحتی تشخیص دهید.ولی دیگر لازم نیست تصور کنید. سیستم های میکروالکترومکانیکی (MEMS) واقعی هستند و به خوبی می توانند به شما نزدیک شوند.اگر این واقعیت موجب ترس در شما می شود ؟؟ شما میتوانید به راحتی همه چیز درباره ی آن را بدانید.

گرد و غبار هوشمند چیست؟

MEMS(microelectromechanical systems) که با سنسور های مینیاتوری ساخته شده است، می تواند همه چیز ،ازجمله نور، ارتعاشات و دما را به خوبی تشخیص دهد این ذرات به نسبت اندازه کوچکشان بسیار قدرتمند هستند. MEMS ترکیبی از چندین پارامتر از جمله سنجش منبع قدرت مستقل، محاسبات و ارتباطات بی سیم در فضا است که معمولا فقط چند میلی متر در حجم است. با چنین اندازه های کوچکی، این دستگاه ها می توانند در یک محیط معلق مانند یک ذره گرد و غبار باقی بمانند

آن ها میتوانند :

  داده هایی از جمله شتاب، فشار، رطوبت، صدا (بیشتر از طریق سنسورها)  را جمع آوری کنند، به پردازش این داده ها بپردازند، داده ها را ذخیره نمایند و با ارتباط بیسیم با سایرMEMS ها داده ها را به سایر MEMS ها یا فضای Cloud منتقل نمایند.

چاپ 3D بر روی مقیاس های کوچک(Micro Scale)

از آنجایی که اجزای این تجهیزات توسط تکنولوژی های چاپ سه بعدی(3D Print) ساخته می شود که به صورت تجاری سازی شده در دسترس است پیچیدگی های باورنکردنی را که  پیش روی ساخت این محصولات به دلیل ابعاد کوچک آن وجود دارد و می تواند محدودیت ایجاد کند از بین برده است. لنزهای نوری که برای مینیاتور سازی این سنسور ها مورد استفاده قرار می گیرد به اندازه کافی از نظر دقت دارای کیفیت می باشد که می تواند بهترین تصاویر را ارائه دهد.

کاربرد عملی Smart Dust

توان گرد و غبار هوشمند برای جمع آوری اطلاعات در هر محيط به جزیی ترین شکل می تواند بسياری از موضوعات را در صنايع مختلف در شرایط کاملا مطمئن منطبق با بهروری کند. این امر می تواند مشابه آن باشد که تکنولوژی اینترنت اشیاء را میلیون ها و میلیارد بار در هم ضرب کنیم. در اینجا فقط برخی از راه هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد را میگوییم :

1-نظارت بر محصولات در مقیاس های بسیار بزرگ از جمله نیازهای آبیاری، باروری و کنترل آفات که می تواند در حوزه کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

2-نظارت بر تجهیزات برای افزایش طول عمر

3-شناسایی ضعف و خوردگی قبل از آنکه سیستمی دچار آسیب و توقف در کارش شود

4- نظارت بر افراد یا محصولات از راه دور بر محصولات برای اهداف امنیتی  و نظامی

5- اندازه گیری هر چیزی که قابل اندازه گیری است و در دور ترین نقطات قرار دارد

6- ارتقاء کنترل موجودی انبار ها : که میتوان موجودی را با MEMS تحت کنترل داشت تا در طی مراحل تولید بتوان محصولات و اجزای آن را در خط تولید، بسته بندی های، محل قرار گیری در انبار کارخانه، محل قرار گیری در خودرو های حامل و حتی قفسه فروشگاه های خورد تحت نظر گرفت.

7- این سیستم به صنعت سلامت و بهداشت کمک میکند مثلا ازطریق روش های تشخیصی بدون عمل جراحی  می توان تجهیزات توانبخشی به افراد معلول راکه به ایشان کمک می کند  که به طور مستقل زندگی کنند تحت نظارت داشت

8- محققان دانشگاه برکلی مقاله ای را درباره عملکرد غبار عصبی منتشر کرده اند که   می تواند به صورت ایمپلنت بر روی مغز پاشیده شود و بازخورد های مغز را در زمان عملکرد های متفاوت فراهم و ارائه نماید

معایب گرد و غبار هوشمند

هنوز نگرانی های زیادی در خصوص استفاده از گرد و غبار هوشمند وجود دارد که برخی موارد در این بخش توضیح داده می شود.

موضوعات حریم خصوصی:

بسیاری از کسانی که در مورد پیامدهای واقعی گرد و غبار هوشمند در مورد دنیای اظهار نظر میکنند ، نگران مسائل مربوط به حریم خصوصی هستند. از آنجا که دستگاه های گرد و غبار هوشمند دارای سنسورهای مینیاتوری هستند، می توانند هر چیزی را که برای آن برنامه ریزی شده اند را ضبط کنند و چون آنها خیلی کوچک هستند، بسیار سخت قابل تشخیص هستند . تصورش هم دیوانه کننده خواهد بود اگر این تکنولوژی و قدرت آن به دست افراد نا اهل بیا فتد

کنترل:

هنگامی که میلیاردها ذره و غبار هوشمند در یک منطقه مستقر می شود، در صورت لزوم جمع آوری آنها دشوار خواهد بود. با توجه به ابعاد فوق العاده کوچک آن ها در صورتیکه که از حضورشان اطلاعی نداشته باشید، قطعا دچار چالش هایی خواهید شد. در صورت لزوم حجم زیادی گرد و غبار هوشمند می تواند توسط یک فرد، شرکت یا دولت برای ایجاد صدمه جابجا شود و این موضوع از دیدگاه کشور ها لازم است کنترل شود

هزینه:

همانند هر تکنولوژی جدید، هزینه اجرای یک سیستم گرد و غبار هوشمند که شامل ماهواره ها و دیگر عناصر مورد نیاز برای اجرای کامل است، بالا است. تا زمانی که هزینه هایش کاهش پیدا نکنند، این فناوری برای بسیاری در دسترس نخواهد بود.

برای آماده سازی چه کاری باید انجام دهید؟

نهاد هایی که از سال 1992 تکنولوژی گرد و غبار هوشمند را رهبری کرده اند ،شرکت های بزرگی مانند General Electric، Cargill، IBM، Cisco Systems و دیگر کسانی که بر روی  تحقیق  و برنامه های کاربردی قابل استفاده سرمایه گذاری نمودند، بر این باورند که این تکنولوژی اقتصاد و دنیای ما را متحول خواهد ساخت.

در حال حاضر، بسیاری از  کاربردهای گرد و غبار هوشمند هنوز در مرحله مفهوم هستند. در حقیقت، Gartner فناوری گرد و غبار هوشمند را برای اولین بار در Hype Cycle  خود در سال 2016 ذکر کرده است. مادامیکه تکنولوژی  آهسته در حال حرکت رو به جلو می باشد، خیلی بعید است که بتواند مسائلی را مرتفع سازد که در سازمان شما تاثیر گذار باشد. به هر حال باید به این مسیر رشد توجه داشت چرا که دیگر این موضوع به عنوان یک موضوع علمی تخیلی قلمداد نمی شود.ممکن است ندانیم که چه زمانی می تواند به صورت وسیع مورد اسفاده قرارگیرد ولی می دانیم که موضوع در خصوص زمان آن است نه احتمال آن.

نویسنده مقاله : برنارد مار (Bernard Marr)

مترجم : کیمیا موسوی

منبع : مجله Forbes

Table of Contents

خوش آمدید