سناریو های خانه هوشمند مربوط به امکانات رفاهی

سناریو های خانه هوشمند مربوط به امکانات رفاهی


تعریف سناریو :

انجام یک سری روند کنترلی از پیش تعیین شده در سیستم هوشمند تنها با یک فرمان را سناریو می نامند.
فعال شدن سناریوی مربوطه با فشار دادن تنها یک کلید، ارسال یک دستور از طریق sms و یا لمس کردن یک فرمان از طریق کلید های لمسی هوشمند و نرم افزار موبایل (Android & IOS) .
برخی از سناریوهای قابل اجرا در سیستم هوشمند:
مهمان، مسافرت، شام، صبحانه، حضور مجازی، پارتی، خروج و…

به طور مثال سناریوی حضور مجازی :
هنگامیکه در خانه نیستید و از حضور سارقان در منزل خود نگران هستید…
می توانید با اعمال یک سناریو، حضور مجازی در خانه را ایجاد کنید.
برای مثال در شب هنگام، راس ساعت 9 شب، لوستر پذیرایی روشن شده و بعد از 5 دقیقه پرده ها بسته می شوند..
15 دقیقه بعد یک چراغ در اتاق خواب مستر روشن می شود..
و بعد از گذشت 10 دقیقه خاموش می شود.
راس ساعت 9:45 شب یک صدای ضبط شده (صدای صحبت کردن افراد خانواده) با ولوم 25 در سیستم صوتی پخش شده و در ساعت 9:55 شب قطع می شود.
راس ساعت 9:58 شب تلویزیون روشن شده، ولوم تلویزیون زیاد شده و در ساعت 10 شب به شبکه 3 میرود.
این زمان پخش اخبار شبانگاهی می باشد
در این زمان افراد خانواده برای مثال درحال تماشای اخبار هستن.
برای امنیت بیشتر هم میتوان یک صدای از پیش ضبط شده در اتاق خواب کودک نیز پخش نمود.
همه این روند از طریق تعریف نمودن یک کلید به سیستم هوشمند تعریف نمود.
*کنترل سیستم هوشمند از طریق یک دستور از پیش تعیین شده
*فعال شدن سناریوی مربوطه با فشار دادن تنها یک کلید ویا یک دستور از طریق sms و یا موبایل و…

در یک خانه هوشمند می توان با تعریف سناریو های مختلف با یک کلیک مجموعه ای از اتفاقات را رقم زد به عنوان مثال:

سناریوی صبحگاهی (Good morning Smart life)

در این حالت حتی بدون اینکه شما فرمانی (توسط پنل یا تلفن همراه یا تبلت و…) صادر کرده باشید و فقط با فرا رسیدن صبح و ساعتی که از پیش تنظیم شده پرده های اطاق خواب کنار رفته تا نور روز را به شما بتاباند و موسیقی مورد علاقه شما را از اسپیکرهای اطاق پخش می کند تا شما با آرامش از خواب بیدار شوید!
آمادگی خانه هوشمند شما برای صبح به همینجا ختم نمی شود؛ چرا که قبل از بیدار کردن شما خانه را نیز آماده کرده، مثلا در زمستان که شب کمی سرد می شود نیم ساعت قبل از بیدار کردنتان خانه را گرم میکند تا موقع بیرون رفتن از رختخواب احساس سرما نکنید! همچنین وقتی به حمام می روید جکوزی پر از آب داغ و آماده استفاده است و زمانی که به آشپزخانه برای صرف صبحانه می روید دستگاه چای و قهوه سازتان را روشن می نماید.

سناریوهای روشنایی خانه هوشمند(Lighting mode)

به طور کلی تمام روشنایی های متصل به سیستم خانه هوشمند را می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که با انتخاب یک حالت بر روی پنل لمسی چندین چراغ تغییر وضعیت بدهند (از روشن به خاموش یا بالعکس و یا تغییر میزان نور دهی دیمر ها).

سناریوی تماشا (Cinema Mode)

تنها با لمس بر روی پنل یا موبایلتان پخش کننده DVD، تلویزیون و اسپیکرها روشن شده و لوستر وسط خاموش و چراغهای هالوژن دور؛ کم نور (Dimm) می شوند و فیلم و یا برنامه تلویزیونی شروع به پخش شدن می نماید.

سناریوی مطالعه (Reading Mode)

تمام چراغهای خانه کم نور شده، برای حذف صداهای مزاحم پرده ها بسته می شوند و چراغ مطالعه روشن می شود، هم چنین صدای زنگ درب بازکن و تلفن، ملایم تر می شود و می تواند درب اطاق مطالعه را نیز قفل کند.

سناریوی آرامش(Relaxation Mode)

با فعال شدن این سناریو تمام هالوژنهای سقفی با نور %30 روشن می شوند و آباژور یا چراغ خواب نیز روشن میشود و تمام لوستر ها خاموش خواهند شد.

سناریوی میهمانی و جشن ( PartyTime)

در این حالت تمامی چراغها با نوردهی 100% روشن می شوند و هم چنین در سناریو جشن سیستم نور پردازی و پخش موسیقی فعال می شود.

سناریو شام (Dinner Time )

با انتخاب این حالت لوستر بالای میز شام روشن شده و هالوژنهای دور به حالت %80 نوردهی در آمده و بقیه روشنایی های حال و پذیرایی خاموش می شوند.

سناریو خواب (Sleep Mode)

تمام چراغهای خانه خاموش شده و فقط چراغ راهرو (در صورت وجود) و چراغ خواب روشن می شوند و تمامی پرده ها نیز بسته خواهند شد.

سناریوی مسافرت (Vacation Mode)

هنگام رفتن به مسافرت شما فقط برای مسافرتتان برنامه ریزی کنید و در نبود شما خانه هوشمند از خودش مراقبت می کند!
فقط موقع خروج گزینه مسافرت را بزنید و خانه هوشمند بر اساس تنظیمات می تواند شیر اصلی آب و گاز را قطع کند، چراغها و سیستم تهویه را خاموش کند، پرده ها را ببندد، دوربینهای مدار بسته، دزدگیر و سیستم اعلام و اطفاء حریق را فعال کند و دربها را پشت سرتان قفل کند و حتی به گلدانها هم آب بدهد!
موقع خروج یادتان رفته به خانه بگویید که به مسافرت می روید؟ با یک گوشی تلفن همراه یا از طریق اینترنت به او خبر دهید. این امکان وجود دارد که خانه هوشمند در نبود شما با روشن و خاموش کردن چراغ ها، باز و بسته کردن پرده ها و روشن کردن تلویزیون بودن شما را شبیه سازی کند تا توجه دزدان را جلب نکند
(این امکان برای خانه هایی که به مدت طولانی خالی می مانند مثل ویلاهای شمال یا کیش بسیار مناسب است.)

سناریو ورود به خانه یا خوش آمدگویی (Welcome )
هنگامی که قصد بازگشت به خانه خود را داشته باشید با تعریف این سناریو می توانید از راه دور توسط گوشی یا تبلت خود به مفز متفکر خانه خود پیغام دهید که می خواهید به خانه برگردید ، دستگاه دمای خانه و روشنایی آن را به میزان دلخواه تنظیم می کند ، هنگام ورود به ساختمان چراغ های مسیرتان روشن می شود ، چای شما را آماده می کند ، فیلم یا موسیقی مورد علاقه شما را هنگام ورود به خانه و بعد از کمی استراحت پخش می کند .البته در این سناریو تمام وسائل برقیتان را می توانید از راه دور کنترل کنید.

Table of Contents

خوش آمدید