آشنایی با اجزای HDLiTV و نحوه انتخاب تجهیزات

آشنایی با اجزای HDLiTV و نحوه انتخاب تجهیزات

به منظور راه اندازی سیستم HDLiTV نیاز است کمی اطلاعات در خصوص سیستم IPTV و زیر ساخت های آن داشته باشیم که در ادامه به آن اشاره خواهد شد. آنچه در سیستم HDLiTV و یا هر سیستم IPTV دیگری وظیفه اصلی پخش تصاویر و ویدئو ها را بر عهده دارد، سرور های مرکزی هستند که بر اساس نیاز و تعداد کاربران می تواند متفاوت باشد. در محصول HDLiTV از سه نوع سرور استفاده می شود که در مدل های S3و S6 ویژگی ها ثابت و در مدل SX ویژگی های سرور متناسب با نیاز کاربران قابل تعیین خواهد بود. پیش از آن که به معرفی انواع سرور و ویژگی های هر یک پرداخته شود اندکی نیاز است در مورد تیونر ها یا گیرنده های تصویر صحبت شود.

آشنایی با سخت افزار HDLiTV

تیونر ها یا گیرنده های سیستم IPTV به دو دسته اصلی تقسیم می شوند

  1. DVB-T
  2. DVB-S

کلمه DVB-T مخفف عبارت Digital Video Broadcasting Terrestrial به معنی پخش زمینی دیجیتال ویدئو است . عبارت پخش زمینی یعنی ویدئو از طریق ماهواره ارسال نمی شود بلکه روی بستر زمینی ارسال می شود و با آنتن های هوایی که روی پشت بام ها نصب می شوند تصاویر دیجیتال ویدئو، قابل دریافت هستند. سیستم انتقال یا پخش ویدیو دیجتالی از طریق سیستم های زمینی در سال ۱۹۹۷ بوجود اومد.
با راه اندازی فرستنده های دیجیتال، هر تلویزیون آنالوگ برای دریافت تصاویر دیجیتال، نیاز به یک دستگاه گیرنده دیجیتال خواهد داشت که سیگنال  کدشده دیجیتال را دریافت و به سیگنال آنالوگ قابل نمایش روی صفحه تلویزیون تبدیل کند. البته اخیرا برخی تلویزیونها DVB-T داخلی دارند.
کارت تیونر DVB-T کانالهای تلویزیونی دیجیتال را از طریق آنتن هوایی دریافت میکند در واقع سیگنال تلویزیون دیجیتال را از طریق آنتن دریافت کرده و صدا و تصویر (و داده) را از آن استخراج می‌‌کند و در اختیار تمام کاربران IPTV که متصل به سرور هستند قرار می دهد. صدا و تصویر استخراج شده توسط گیرنده‌های تلویزیونی عادی قابل نمایش است.

Digital Video Broadcasting Satellite و یا به فارسی “پخش دیجیتالی تصویر ماهوارهای ” DVB-S به اختصار کارتی است که بروی بخش PCI مادربورد نصب می شود (نوع داخلی) البته نمونه های نیز وجود

 دارند که احتیاجی به نصب ندارند و از طریق پورت USB به کامپیوتر وصل می شوند. این کارت جهت دریافت سیگنال های ماهواری ای استفاده می شود. در این نوع گیرنده ها نیز همانند DVB-T ها سیگنال های شبکه های تلویزیونی از دریافت شده و در سرور به سیگنال های قابل پخش تبدیل می شود. کیفیت نمایش در کارت های DVB-S به صورت SD و در DVB-S2 به صورت HD خواهد بود و این در صورتی است که شبکه مورد نظر از این کیفیت پشتیبانی نماید

کارت های گیرنده می توانند تعداد متفاوتی تیونر داشته باشد که بر اساس هر تیونر در هر لحظه تنها یک فرکانس که می تواند شامل کانال های متعدد باشد قابل دریافت است. از این رو متناسب با تعداد کانال های مورد نیاز و نیز بازه فرکانسی آن کانال های می بایست کارت های DVB-T و DVB-S با تعداد تیونر متناسب انتخاب نمود.

سرور های HDLiTV

متناسب با نیاز سه نوع سرور در سبد کالای HDL برای IPTV در نظر گرفته شده است که مشخصات آن در ادامه به صورت جدول مقایسه ای ارائه می شود

ویژگی سرور S3 سرور S6 سرور SX
تعداد تیونر های 3 6 up to 24
نوع تیونر DVB-S DVB-S DVB-S,DVB-T,DVB-S2
حافظه VOD 1TB 1TB Min 1TB
امکان ارائه تیونر اختصاصی دارد دارد دارد
مدیریت شبکه ها دارد دارد دارد
امکان تعریف شبکه های داخلی دارد دارد دارد
قابلیت نمایش دوربین های مداربسته IP به عنوان شبکه داخلی دارد دارد دارد
قابلیت فولدر بندی VOD در ژانر های مختلف دارد دارد دارد
امکان ارائه سیستم ویندوز محلی(Local) ندارد ندارد دارد
امکان مدیرت فایل ها از طریق STB ندارد دارد دارد
امکان دسته بندی کانال ها در سرور دارد دارد دارد
قابلیت تنظیم سطوح دسترسی کانال دارد دارد دارد
قابلیت اتصال به سیستم پرداخت شارژ ساختمان ندارد ندارد دارد
قابلیت ارسال اطلاعیه های ساختمان ندارد ندارد دارد
قابلیت ایجاد فضای اختصاصی هر کاربر در سرور ندارد ندارد دارد
قابلیت ایجاد VOD اختصاصی کاربر ندارد ندارد دارد

هر تیونر تنها می تواند به صورت همزمان تنها یک فرکانس را دریافت نماید و چنانچه نیاز به فرکانس های متعدد می باشد می بایست از تیونر های بیشتری بهره گرفت. همچنین تخصیص تیونر ها به صورت اختصاصی برای یک کاربر محدودیت های فرکانسی آن کاربر را حذف می نماید.

در اینجا منظور از کاربر تعداد TV های روشن می باشد که از آن تیونر اختصاصی در حال تغذیه است.

STB

 در کنار هر تلویزیون فارغ از مدل و برند یک دستگاه Set Top Box  قرار می گیرد که به اختصار STB خوانده می شود . این دستگاه عمل تبدیل محتوای تحت IP را به خروجی های قابل نمایش بر روی TV مانند HDMI بر عهده دارد. STB ها در سامانه HDLiTV با دو سیستم عامل Windows و Android قابل استفاده می باشد که به منظور ارتباط با سیستم هوشمند ساختمان از سیستم عامل Android استفاده می شود. بر اساس ساختار زیر ساخت شبکه موجود در ساختمان که به صورت wifi یا سیمی انجام شده است مدل های مختلف STB ها قابل انتخاب می باشند که در ادامه جدول مقایسه این مدل ها ارائه می گردد.

ویژگی ها STBW STBD STBDW STBWIR STBDIR STBDWIR
پورت LAN دارد دارد دارد دارد دارد دارد
wifi قابل ایجاد دارد قابل ایجاد دارد
تعداد درگاه USB 1 3 3 1 3 3
خروجی HDMI دارد دارد دارد دارد دارد دارد
خروجی 4K دارد دارد دارد دارد دارد دارد
نحوه نصب دیواری رومیزی رومیزی دیواری رومیزی رومیزی
سایر ویژگی ها دارای پریز برق Universal، سوکت تلفن و شبکه دارای پریز برق Universal، سوکت تلفن و شبکه
نرم افزار هوشمند i-life i-life i-life i-life +Iridium i-life +Iridium i-life +Iridium
سیستم عامل پیشفرض Android Android Android Android Android Android

 ریموت های کنترلی

به منظور کنترل TV هوشمند ریموت های متنوعی در اختیار کاربر قرار می گیرد که می تواند متناسب با نیاز انتخاب شود.

AirMouse که با مدل iTV-AMC در محصولات HDL شناخته می شود یک موس بیسیم است که با شناسایی حرکت دست به صورت هوشمندانه مکان نما را در صفحه نمایش تغییر میدهد . این کنترل علاوه بر شناسایی حرکت دست امکان کنترل توسط کلید های پیمایشی را نیز در اختیار کاربران قرار میدهد و می تواند مانند یک ریموت کنترل ساده عملکردی شایسته داشته باشد. انتخاب نوع عملیات به صورت کلید های پیمایشی و یا شناسایی حرکت دست بر روی Airmouse قابل کنترل است

Wireless Keyboard یک کیبورد وایرلس کوچک با باتری لیتیومی داخلی قابل شارژ می باشد که علاوه بر کیبورد داری Mouse Pad نیز می باشد و می تواند کار با سیستم HDLiTV را ساده نماید.

انتخاب Airmouse به صورت پیش فرض بهتر است در طراحی ها در نظر گرفته شود.

تجهیزات زیر ساخت

به منظور برقراری ارتباط میان STB ها و سرور نیاز است شبکه ای داده بوجود آید که می تواند با توجه به محدودیت های اجرا به صورت سیمی با بیسیم اجرا شود. در این بخش نیاز به سوییچ های شبکه متناسب با تعداد واحد ها می باشد که در صورت گذر تعداد کاربران از 500 کاربر نیاز است ارتباطات اصلی سوییچ ها از نوع فیبر نوری انتخاب شود

مراحل طراحی HDLiTV

با توجه به آنچه در بالا ذکر شد مراحل طراحی HDLiTV به ترتیب زیر است

1- تعیین تعداد کاربران و در نظر گرفتن STB مناسب

2- انتخاب نوع سرور متناسب با تعداد فرکانس های مورد نظر

3- انتخاب ریموت های کنترلی

4- پیشبینی و پیاده سازی زیر ساخت شبکه

Table of Contents

خوش آمدید