مدیریت ساختمان BMS

چیلرها (Chillers)
چیلر دستگاهی است که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار و یا جذبی می‌زداید. این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا و یا دستگاه‌هااستفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد.. چیلرهای بکار رفته عموماً دارای یک سیستم کنترلی کامل هستند و بصورت کامل با مدارات کنترلی داخلی بکار خود ادامه می¬دهند، تنها کاری که سیستم BMS بعنوان یک سیستم مدیریت جامع انجام می¬دهد این است که در یک مرحلة کنترل بالاتر کار کنترل را انجام می¬دهد تا در مواقع اضطراری فرمانهای لازم را صادر کند که این کار با اطلاعات جمع¬آوری شده توسط سنسورهای متعدد و اطلاعاتی که از تابلو برق گرفته می¬شود، امکان¬پذیر است. نقاط حساس چیلر دارای سنسورهای حرارتی ورود و خروج سیال از چیلر بوده و جهت از بین رفتن احتمال یخ¬زدگی مایع مبرد از سنسورهای جریان سیال استفاده می¬شود.

پمپ¬ها (Pumps)
پمپ (Pump) وسیله ای مکانیکی برای انتقال سیال است که با افزایش فشار در جریان، امکان جابه جایی سیال را به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین دست (معمولاً حوضچه یا مخزن) فراهم می آورد. در ساختمان از پمپ¬های سیرکولاتور و بوستر پمپ¬¬ها استفاده می¬شود که بطور معمول یکی از آنها در حالت رزرو قرار دارد، مابقی با توان نامی مشغول بکار هستند و انرژی برق فراوانی را مصرف می¬کنند، در موتور خانه اگر حجم آب و فشار بالایی احتیاج نباشد از یک پمپ برای پمپاژ آب استفاده می شود اما اگر حجم و فشار آب پمپاژ شده بالا باشد چند پمپ به صورت موازی به کلکتور متصل شده و سپس آب از خروجی کلکتور به مصرف کننده ها منتقل می شود.از این پمپ¬ها در جهت گردش آب درون سیستم¬های مختلف از قبیل هواسازها، فن¬کویل¬ها، آب مصرفی، برج خنک¬کن و ... استفاده می¬شود که این گردش سیال بدون در نظر گرفتن انرژی و راندمان کاری است در صورتیکه در سیستم BMS این گردش سیال بصورت کنترل شده است و بر حسب نیاز ساختمان پمپ¬ها بصورت متوالی و چرخشی، روشن وخاموش می¬گردند. در سیستم کنترل پمپ¬ها می¬توان از فرامین و اطلاعات زیادی همچون Start/Stop Command-Trip-Status  در جهت کنترل پمپ¬ها استفاده کرد که این اطلاعات در منطق کنترل بصورت¬های مختلف قابل استفاده است؛ همچنین در قسمت ورودی و خروجی پمپ¬ها از سنسورهای فشار جهت کنترل کار پمپ¬ها از نظر صحت عملکرد بهره جست.


موتورخانه و سیستم¬های سرمایش و گرمایشی قلب تپنده یک پروژه هستند که غالب انرژی نیز در آنها مصرف می¬شود. لذا طراحی صحیح نقاط کنترلی و اعمال شیوه¬های مانیتورینگ و فرمان در موتورخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.    
•    تهویة مطبوع و حرارت مرکزی
بر اساس I.B.S در استانداردهای جهانی تهویة مطبوع عبارتست از: نوعی از مکیدن و یا دمیدن هوا از طریق طبیعی و یا مکانیکی به هر فضا یا از هر فضا برای کنترل برودت و حرارت ساختمان با تنظیم هوشمند دما، رطوبت، همراه با حذف آلاینده¬های مختلف برای تامین آسایش حرارتی.

هواسازها (Air Handling Units)


هواساز (Air Handling Unit) دستگاهی برای تامین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب است. هواساز یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد. هواسازها معمولا جعبه فلزی بزرگی است شامل، دمنده، کویل های گرم وسرد، محفظه فیلتر، صداگیر و دمپر می باشد. هواساز ها عموما به مجرای کانالی سیستم های تهویه مطبوع، یعنی جایی که هوای برگشتی ساختمان باید به آنجا رود قرار دارند. گاهی نیز هواساز هوای تازه و هوای برگشتی را از فضای داخل (بدون کانال) دریافت می کنند. هواساز ها در صنایع مختلف نیز برای تولید هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت مورد نظر به کار برده می‌شوند.

اهداف:

سیستم های قدرت (شامل سیستم های ذخیره انرژی الکتریکی و تامین برق اضطراری)
سیستم تامین روشنایی (تجهیزات روشنایی)
سیستم تامین گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع (HVAC)
سیستم های ایمنی و بازدید (شامل بازرسی مکان های مختلف و سیستم اعلام سرقت، امکان دید قسمت های مختلف، سیستم مدار بسته و ...)
تنظیم دسترسی